Kalendarz ciąży - tydzień po tygodniu

Będąc w ciąży należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, w tym o zdrowym odżywianiu, korzystaniu z opieki prenatalnej, podejmowaniu właściwych decyzji odnośnie porodu i narodzin dziecka, radzenia sobie z najczęstszymi problemami oraz z sytuacjami zagrażającymi ciąży.

Co się dzieje z matką i dzieckiem w:

0-8 tygodniu ciąży
Trzy tygodnie po pierwszym dniu ostatniej miesiączki, zapłodniona komórka jajowa porusza się powoli jajowodem w kierunku macicy. W tym czasie można zauważyć pierwsze oznaki i objawy ciąży.
Czytaj dalej  

9, 10, 11, 12 tygodniu ciąży
W tym momencie, twarz dziecka powoli się kształtuje, a oczy są bardziej zauważalne i nabierają koloru. W tym czasie, uczucie zmęczenia i złego samopoczucia może towarzyszyć matce, jednak niebawem powinno ustąpić.
Przyrost masy ciała w ciąży.
Czytaj dalej  

13, 14, 15, 16 tygodniu ciąży
W okolicach 14 tygodnia ciąży, dziecko mierzy już około 85mm od głowy do stóp. Na etapie 13 lub 14 tygodnia ciąży, uczucie zmęczenia i złego samopoczucia powinno ustąpić.
Czytaj dalej  

17, 18, 19, 20 tygodniu ciąży
Rozmiary dziecka wyraźnie się powiększają, a jego głowa i ciało nabierają odpowiednich proporcji.
Czytaj dalej  

21, 22, 23, 24 tygodniu ciąży
W 24 tygodniu ciąży, dziecko ma szansę przeżycia jeżeli w tym momencie przyszłoby na świat. Większość dzieci urodzonych przed tym okresem umiera na skutek nierozwiniętych płuc i innych istotnych do samodzielnego życia narządów.
Czytaj dalej  

25, 26, 27, 28 tygodniu ciąży
W tym momencie ciąży, dziecko rozwija swój własny harmonogram czuwania i snu. Często dzieje się tak, że dziecko może się obudzić i zacząć kopać, w momencie gdy matka jeszcze śpi.
Czytaj dalej  

29, 30, 31, 32 tygodniu ciąży
W okolicach 32 tygodnia ciąży, dziecko obraca się głową w dół, przygotowując się do przyjścia na świat.
Czytaj dalej  

33, 34, 35, 36 tygodniu ciąży
W tym momencie kości dziecka zaczynają twardnieć. Wyjątkiem są kości czaszki, które są miękkie i oddzielone od siebie, co ułatwia dziecku przejście przez kanał rodny matki w trakcie porodu.
Czytaj dalej  

37, 38, 39, 40 tygodniu ciąży
Płyn owodniowy wydziela tzw. smółkę, znajdującą się w jelitach dziecka, a meszek płodowy zwany lanugo, pokrywający ciało dziecka niemalże całkowicie zanika.
Czytaj dalej  

40 tygodniu ciąży i później
Co się dzieje w przypadku opóźniającego się porodu?
Czytaj dalej

 


r