Matka i dziecko w okresie od 21 do 24 tygodnia ciąży


(na obrazku 23 tydzień ciąży)
 

Rozwój dziecka
W tym czasie dziecko waży już około 350g i w kolejnych etapach ciąży, będzie ważyło więcej niż łożysko (które do tej pory było cięższe od płodu). Łożysko będzie rozwijać się aż do końca ciąży, ale nie w tak szybkim tempie jak dziecko.

Jest to czas, kiedy na skórze dziecka można dostrzec cienkie włoski płodowe zwane lanugo. Zadanie tych włosków w procesie ciąży nie jest do końca znane, wiadomo jednak, że utrzymują one właściwą temperaturę ciała dziecka w łonie matki. Włoski lanugo zanikają przed porodem.

Dziecko rozwija swój własny harmonogram czuwania i snu, który może znacznie różnić się od harmonogramu matki. Często zatem dzieje się tak, że dziecko może się obudzić i zacząć kopać, w momencie gdy matka jeszcze śpi.

Płuca dziecka nie są w stanie jeszcze działać samodzielnie, ale można zauważyć ruchy malucha symulujące oddychanie. W ten sposób, dziecko przygotowuje się do życia poza łonem matki. Do momentu porodu, łożysko jest narządem zaopatrującym malucha w tlen.

24 tydzień to moment ciąży, w którym dziecko miałoby szansę przeżycia gdyby w tym czasie przyszło na świat. Przeżywalność dzieci urodzonych przed 24 tygodniem jest znikoma, ponieważ nie mają jeszcze wystarczająco rozwiniętych płuc i innych kluczowych do życia narządów. Jednak, wysoki poziom opieki zapewnianej noworodkom dzisiaj, znacznie zwiększa ich szanse na przeżycie. W przypadku wcześniaków, należy jednak pamiętać o ryzyku wystąpienia u nich niepełnosprawności.

Ciało matki w okresie od 21 do 24 tygodnia ciąży
W tym czasie macica szybko się powiększa, przez co brzuch matki przypomina coraz bardziej typowy brzuch kobiety ciężarnej. Uczucie głodu może być silniejsze, dlatego zaleca się stosować rozsądną, zbilansowaną dietę. Ważna jest też wiedza na temat produktów, których należy unikać będąc w ciąży.
Rozstępy to dość powszechny problem kobiet w ciąży, jednak nie każda przyszła mama musi się z nimi borykać. Należy się jednak ich spodziewać w okolicach od 22 do 24 tygodnia ciąży. Rozstępy mogą pojawić się na brzuchu, piersiach i udach. Na początku przybierają czerwoną barwę, a później ich kolor przechodzi w srebrno-szary. Ponadto, w tym czasie z piersi matki może samoistnie wyciekać wydzielina, nie będąca jeszcze właściwym pokarmem. Nie należy jednak się tym faktem przejmować, ponieważ jest to zupełnie normalne na tym etapie ciąży.

Porady dla kobiet w okresie od 21 do 24 tygodnia ciąży
Karmienie piersią przynosi wiele korzyści, zarówno dla dziecka jak i matki.

Powszechne problemy na tym etapie ciąży to m.in. ból pleców, niestrawność oraz hemoroidy.


Sygnały ostrzegawcze, na które należy zwracać uwagę
Krwawienie z pochwy
W przypadku krwawienia z pochwy, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaka poważnych problemów z ciążą.
Silne swędzenie skóry
W przypadku silnego swędzenia skóry, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaka rzadkiego zaburzenia pracy wątroby - obstetric cholestasis.

•   0 - 8 tydzień ciąży
•   9, 10, 11, 12 tydzień ciąży
•   13, 14, 15, 16 tydzień ciąży
•   17, 18, 19, 20 tydzień ciąży
•   21, 22, 23, 24 tydzień ciąży
•   25, 26, 27, 28 tydzień ciąży
•   29, 30, 31, 32 tydzień ciąży
•   33, 34, 35, 36 tydzień ciąży
•   37, 38, 39, 40 tydzień ciąży
•   40 oraz dalsze tygodnie ciąży


r