Home » Ciaza » Pierwsze oznaki i objawy ciąży

Pierwsze oznaki i objawy ciąży

Pierwszym i najbardziej czytelnym objawem ciąży u kobiet z regularnym cyklem miesiączkowym jest brak wystąpienia miesiączki.

    

Wczesne oznaki ciąży
Pierwszym i najbardziej czytelnym objawem ciąży u kobiet z regularnym cyklem miesiączkowym jest brak wystąpienia miesiączki. U kobiet w ciąży okres przebiega czasami dość łagodnie z niewielkim tylko krwawieniem.
Poniżej przedstawiono inne wczesne oznaki i objawy bycia w ciąży. Należy jednak pamiętać, że u każdej kobiety organizm działa nieco inaczej i może nie doświadczyć wszystkich tych objawów.

Uczucie bycia chorym w ciąży
Uczucie bycia chorym, mdłości i (lub) wymioty nazywamy tzw. „porannymi mdłościami” jest często spotykanym efektem ciąży. Pomimo ich nazwy, poranne mdłości mogą wystąpić w każdym momencie dnia..
Pierwsze objawy porannych mdłości są odczuwane przez kobiety około sześć tygodni po ostatniej miesiączce.
Więcej o sposobach radzenia sobie z porannymi mdłościami w ciąży.
Niektóre kobiety w ciąży cierpią na poważną chorobę zwaną „niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych“ (ang. hyperemesis gravidarum, w skrócie HG), charakteryzującą się silnymi, nieustępującymi wymiotami i nudnościami. W przypadku, gdy objawy typowo chorobowe nie ustają, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, aby wykluczyć ryzyko zachorowania na tę chorobę lub dostać skierowanie na odpowiednie leczenie.

Uczucie zmęczenia jest powszechnym objawem ciąży
Uczucie zmęczenia lub wyczerpania, w szczególności podczas pierwszych 12 tygodni od poczęcia, jest powszechnym objawem bycia w ciąży. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie ciężarnej matki, dlatego nie ma powodu do obaw w przypadku uczucia zmęczenia, nudności lub huśtawki nastrojów.

Bolące piersi we wczesnych etapach ciąży
Piersi ciężarnej kobiety, tak jak w okresie przedmiesiączkowym, mogą stać się bardziej nabrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Czasami też pojawia się uczucie mrowienia. Żyły na piersiach mogą stać się bardziej widoczne, a brodawki sutkowe uwypuklić i zmienić swój kolor na ciemniejszy.

Częstsze oddawanie moczu może być objawem ciąży
Potrzeba częstszego oddawania moczu, w tym w nocy, może być objawem ciąży. Innymi oznakami bycia w ciąży mogą być zaparcia lub zwiększone upławy z pochwy bez uczucia bólu lub rozdrażnienia.

Dziwny posmak w ustach, zapach i zachcianki
We wczesnych etapach ciąży, zmysły kobiety mogą wyostrzyć się oraz może pojawić się wstręt do niektórych produktów. Oto niektóre symptomy zmian w funkcjonowaniu organizmu w ciąży:
- dziwny, metaliczny posmak w ustach
- zachcianki żywieniowe
- wstręt do niektórych, wcześniej spożywanych pokarmów i napojów takich jak herbaty, kawy lub tłustych produktów
- niechęć do tytoniu
- nadwrażliwość na zapachy np. potraw lub gotowania


W przypadku, gdy test ciążowy jest negatywny
Pozytywny wynik testu ciążowego, w większości przypadków oznacza ciążę, jednak wynik negatywny już nie jest w każdym przypadku tak oczywisty. W razie wyniku negatywnego, zaleca się wykonanie testu ponownie w następnym tygodniu od sprawdzenia.  |  
Source: National Health Service


   

See also:Kalendarz ciąży - tydzień po tygodniu

Będąc w ciąży należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, w tym o zdrowym odżywianiu, korzystaniu z opieki pre....

Przestrzeganie zdrowej diety w ciąży

Zdrowa dieta stanowi ważny element w prowadzeniu zdrowego trybu życia, lecz jest szczególnie istotna w okresie ciąż....

r