Home » Planowanie-dziecka » Najlepszy moment na poczęcie

Najlepszy moment na poczęcie

Szansa na zajście w ciążę jest największa, gdy uprawia się seks w ciągu doby od wystąpienia owulacji.

   Jeśli cykl trwa około 28 dni, jest to zwykle około 14 dni po pierwszym dniu ostatniego krwawienia miesiączkowego.
Komórka jajowa, po uwolnieniu, żyje od 12 do 24 godzin. Aby nastąpiło poczęcie, komórka jajowa musi w tym czasie zostać zapłodniona przez plemnik. Z uwagi na to, że średnia żywotność plemników w organizmie kobiety wynosi od 2 do 5 dni (a czasami nawet tydzień), uprawianie seksu w kilkudniowych odstępach, może być skuteczną metodą poczęcia. W takim wypadku, nasienie zawsze będzie obecne w jajowodach, do momentu, gdy komórka jajowa zostanie uwolniona i dojdzie do połączenia gamet. Trudno jest jednak przewidzieć, kiedy dokładnie zaczyna się owulacja, chyba że para stosuje metody oparte na świadomości płodności lub naturalnego planowania rodziny. Kalkulator obliczania dni płodnych

Męskie narządy płciowe
Prącie składa się z dwóch ciał jamistych, które jak gąbki chłoną krew, sprawiając że penis twardnieje i zwiększa swoje rozmiary. Plemniki produkowane są i magazynowane w dwóch gruczołach nazywanych jądrami. Gruczoły te, znajdują się w mosznie - skórno-mięśniowym worku umiejscowionym na zewnątrz ciała mężczyzny pomiędzy prąciem i odbytem.
Zadaniem moszny jest utrzymywanie jąder w stałej temperaturze, nieco niższej niż temperatura reszty ciała. Jest to kluczowe dla produkcji plemników. Gdy jest zimno, moszna kurczy się, aby zredukować utratę ciepła, natomiast gdy jest ciepło, moszna rozkurcza się zwisając luźno w celu schłodzenia jąder.
Dwa przewody nazywane nasieniowodami, przeprowadzają plemniki z jąder do prostaty oraz innych gruczołów wytwarzających wydzielinę, która wchodzi w skład nasienia, czyli spermy. Cewka moczowa jest przewodem biegnącym od pęcherza moczowego, przez prostatę do ujścia na żołędzi prącia. Nasienie przenoszone jest cewką moczową do ujścia, gdzie następuje jego wytrysk.

Kobiece narządy płciowe
Żeński układ płciowy składa się z zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych, znajdujących się w okolicy miednicy (ang. pelvic area), poniżej pępka.
Do zewnętrznych narządów płciowych, nazywanych również sromem, zalicza się wejście do pochwy, wewnętrzne i zewnętrzne wargi sromowe (łac. labia) oraz łechtaczka.
Wewnętrzne narządy płciowe kobiety składają się z:
- kości miednicznej znajdującej się w okolicy bioder, przez którą przechodzi dziecko w trakcie porodu
- macicy (łac. utersus) - narządu o kształcie zbliżonym do odwróconej gruszki. Składa się ona z błony mięśniowej, a w trakcie rozwoju w niej płodu, zwiększa swoje rozmiary.
- jajowodów - przewodów biegnących z jajników do macicy. Zadaniem jajowodów jest przeprowadzenie komórki jajowej z jajników do macicy. W jajowodach dochodzi do zapłodnienia.
- jajników - parzystych narządów wielkości migdałów, odpowiedzialnych za produkcję komórek jajowych
- szyjki macicy - narząd ten, w fazie niepłodności jest przymknięty, pozwalając na przepływ krwi podczas miesiączkowania. W momencie porodu, szyjka macicy rozszerza się, pozwalając tym samym dziecku na przemieszczenie w kierunku pochwy.
- pochwy, narządu o długości około 8cm, stanowiącego połączenie między szyjką macicy, a sromem. Z uwagi na jej elastyczność, pochwa może z łatwością rozciągnąć się wokół prącia mężczyzny lub ciała dziecka w czasie porodu.

•  Dni płodne  |  
Source: National Health Service


   

See also:Kwas foliowy

Kobietom starającym się zajść w ciążę, zaleca się codzienne zażywanie 400 mikrogramów (µg) kwasu foliowego. T....

r