Home » Planowanie-dziecka » Test ciążowy

Test ciążowy

Większość testów ciążowych można wykonać w dniu spóźniającej się miesiączki.

   Kiedy wykonać test ciążowy?
Większość testów ciążowych można wykonać w dniu spóźniającej się miesiączki. W przypadku nieregularnych cykli miesiączkowych, test należy wykonać 21 dni po odbyciu ostatniego stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Niektóre testy ciążowe cechuje tak duża dokładność, że można je przeprowadzić już 8 dni po stosunku.
Test ciążowy można wykonać na próbce moczu oddanego nie tylko o poranku, lecz o każdej porze dnia.

W jaki sposób działa test ciążowy?
Wszystkie rodzaje testów ciążowych wykrywają w moczu obecność gonadotropiny kosmówkowej (w skrócie HCG), hormonu produkowanego przez tkanki zarodka około 6 dni po zapłodnieniu.
Większość testów ciążowych mieści się w opakowaniu, zawierającym jeden lub dwa, długie patyczki testowe. Aby poprawnie wykonać test, należy oddać mocz na patyczek testowy, a kilka minut później, pojawi się na nim wynik. Z uwagi na to, że każdy rodzaj testu ciążowego działa nieco inaczej, przed użyciem zawsze należy zapoznać się z instrukcją.

Wynik testu ciążowego
Pozytywny wynik testu ciążowego, w większości przypadków oznacza ciążę, jednak wynik negatywny już nie jest w każdym przypadku tak oczywisty. W razie wyniku negatywnego, zaleca się wykonanie testu ponownie w następnym tygodniu od sprawdzenia. W przypadku kolejnego testu z wynikiem negatywnym oraz braku krwawienia miesiączkowego, należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

   |  
Source: National Health Service


   

See also:Kwas foliowy

Kobietom starającym się zajść w ciążę, zaleca się codzienne zażywanie 400 mikrogramów (µg) kwasu foliowego. T....

r